Ako bojovať proti Koronavírusu a iným vírusom
COVID-19 (COronaVIrus Disease) je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, dočasné označenie 2019-nCoV), ktorý patrí do rodu Betacoronavirus. Do rovnakého rodu tiež patria SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome), ktorý sa najviac vyskytoval v Číne v rokoch 2002 až 2003 a MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome), ktorého epidémia bola zaznamenaná v Južnej Kórei v máji v roku 2015. Aj Keď SARS, MERS a COVID-19 patria do rovnakej skupiny vírusov, COVID-19 od nich vykazuje genetickú odlišnosť. COVID-19 je nový kmeň koronavírusu, ktorý u ľudí predtým nebol identifikovaný. Prvý raz bol identifikovaný u pacientov v decembri 2019 v čínskom meste Wu-Chan. Postihuje najmä dýchací systém, ale vyvoláva aj ťažkú pneumóniu (zápal pľúc) a môže viesť až k úmrtiu pacienta. Momentálne je na celom svete potvrdených vyše 100 tis. prípadov a vyše 3 tis. úmrtí.
Epidemiológia
SARS-CoV-2 spôsobil rozrastajúcu sa epidémiu, ktorá zasiahla najprv mesto Wu-Chan v provincii Hubei v Číne. V súčasnosti sú evidované desaťtisíce chorých a tisíce obetí v krajinách všetkých kontinentov, najviac v Ázii, Európe ale aj na výletných lodiach. Tisíce prípadov hlási Kórejská republika, Irán a Taliansko, stovky USA, Japonsko, Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny. V krajinách, ako Taliansko a Irán, stúpol počet pacientov z desiatok na stovky až tisíce nových prípadov denne a významný vzostup zaznamenalo napr. aj Nemecko a Francúzsko.
Slovensko má od 6. marca 2020 potvrdený prvý prípad ochorenia COVID-19. Ide o 52 ročného pacienta, ktorý je hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch.
Predpokladá sa, že prví pacienti sa nakazili na trhu s predajom živých zvierat Huanan Seafood Market prenosom mutovaného koronavírusu zo zvierat. Trvanie inkubačnej doby je od 2 do 14 dní a je možnosť prenosu infekcie aj v inkubačnej dobe, teda v období bez príznakov ochorenia. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli a kýchaní. Ohrozené sú osoby po blízkom alebo dlhšie trvajúcom styku s nakazeným – vo vzdialenosti do 2 metrov a viac, ako 15 minút. K prenosu infekcie dochádza aj kontaminovanými predmetmi. Pripúšťa sa možnosť nákazy kontaminovaným jedlom, zistilo sa aj vylučovanie vírusu močom.
Do rizikovej skupiny patria predovšetkým starší ľudia, ktorí trpia chronickými ochoreniami ako je diabetes alebo rôzne choroby srdca a pľúc. U týchto osôb existuje vyššie riziko vzniku závažnejších komplikácií.
V súčasnosti na svete neexistuje žiadna vakcína na prevenciu tohto ochorenia, preto najlepší spôsob ako sa pred koronavírusom chrániť je zabrániť, aby ste mu boli vystavení.
Príznaky
Ochorenie sa prejavuje kašľom, horúčkou, ťažkosťami s dýchaním a slabosťou. Väčšina pacientov má ľahký priebeh, podobný prechladnutiu. Pacienti s ťažším priebehom, so zápalom pľúc vyžadujú hospitalizáciu. Niektorým pacientom sa rozvinie syndróm akútnej dychovej tiesne – ARDS so zlyhávaním dýchania a nakoniec aj vitálnych funkcii. Infekciu vírusom SARS-CoV-2 spočiatku nie je možné odlíšiť od iných vírusových ochorení, medzi ktoré patrí aj nádcha alebo chrípka. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zisťovať epidemiologické súvislosti.
Bežná prevencia
V prevencii nákazy vírusom SARS-CoV-2 sa odporúča vyhnúť sa možnosti styku s infikovanými osobami. Vyhnúť sa vdýchnutiu výlučkov z kašľa a kýchania alebo ich zanesením do očí, na sliznice úst alebo dýchacích ciest rukami. Ruky sa odporúča umývať mydlom najmenej 20 sekúnd. Je potrebné používať dezinfekčné prostriedky ako napríklad gély s vysokým obsahom alkoholu. Predmety, ktoré mohli prísť do styku s infekciou, treba umývať a dezinfikovať alebo zlikvidovať. Zdravotníci sa chránia používaním špeciálnych ochranných pomôcok z adekvátnych materiálov. Bežné tvárové masky neposkytujú potrebnú ochranu. Zdravým jedincom sa odporúča používať v prevencii rúška s ochranou typu FFP3, najmenej však s ochranou FFP2. Chorí pacienti by mali používať na zabránenie prenosu nákazy bežné rúška alebo respirátory bez výdychového ventilu. Nakoľko kýchnutím sa môže dostať vírus prostredníctvom výdychového ventilu do okolia. Odporúča sa podporovať imunitný systém ako prirodzenú obranyschopnosť organizmu voči všetkým infekciám.
Liečba
Ako vo väčšine prípadov vírusových ochorení, účinná liečba zatiaľ nie je známa. Pacienti sú liečení symptomaticky. Prihliada sa na skúsenosti z minulých koronavírusových epidémii SARS a MERS. V ťažkých prípadoch je nevyhnutná podpora vitálnych funkcií na jednotkách intenzívnej starostlivosti. U týchto pacientov sa podávajú taktiež antivirotiká, ktoré však nemajú doposiaľ 100% účinnosť.
Prognóza
Úmrtnosť na ochorenie COVID-19 sa odhaduje na 2%. Umierajú hlavne starší a imunitne oslabení pacienti, trpiaci na iné závažné ochorenia. Deti sa považujú za menej ohrozené. Čo sa týka zastavenia šírenia infekcie vírusom SARS-CoV-2 sú vyjadrenia odborníkov rôzne, ale skôr opatrné. Situáciu sťažuje dlhá inkubačná doba ochorenia (14 až 24 dní) a možnosť prenosu vírusu medzi osobami bez príznakov ochorenia, takže sa stále objavujú nové ohniská nákazy.
Relevantné zdroje informácií
O koronavíruse sa momentálne píše veľa a všade. Treba si však uvedomiť, ktoré informácie sú o ochorení relevantné, a ktoré pochádzajú z overených zdrojov. Nie všetko čo je napísané na internete je v skutočnosti pravdivé, a preto vám sem pridávame relevantné zdroje informácií o koronavíruse, jeho aktuálnom výskyte a opatreniach, ktoré s ochorením súvisia.
https://health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19
<https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/index.html